Koty i psy
Co robić, żeby kot i pies żyli w zgodzie?
Na początku powiedzmy jasno: każdy przypadek jest inny. W tym artykule będzie kilka porad, które sprawdziły się już w wielu sytuacjach, bądź są polecane przez specjalistów. Warto jednak podkreślić, że nie ma jednego, złotego środka, działającego absolutnie zawsze. Czasem wystarczy dzień i nie trzeba specjalnego wysiłku, aby pies i kot do siebie przywykły, czasem dojście do tego sukcesu między zwierzętami wymaga kilku tygodni i przemyślanego postępowania właściciela, a w bardzo rzadkich przypadkach okazuje się, że zwierzęta nie potrafią żyć w zgodzie.
Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: każde zwierzę ma inny charakter. Zdecydowana większość psów i kotów zaakceptuje nowego towarzysza (albo przynajmniej nauczy się go tolerować), ale istnieją też zwierzaki, które nie są w stanie znieść obecność „intruza” i żadne starania nie mogą tego zmienić.
W przypadku procesu przyzwyczajania do siebie zwierząt wiele zależy także od wieku dotychczasowego lokatora, tego, czy miał wcześniej kontakt z psami/kotami i ilości dostępnej przestrzeni. Na przykład stary, łagodny pies, który już w przeszłości miał do czynienia z kotami, znacznie spokojniej przyjmie obecność kociaka niż nadpobudliwy, roczny psiak, widzący takie stworzenie po raz pierwszy w życiu. Zazwyczaj korzystną jest też sytuacja, w której w domu pojawiają się jednocześnie szczeniak i kociak: chociaż na początku trzeba bardzo uważać, aby nie zrobiły sobie nawzajem krzywdy, młode zwierzęta łatwiej przyzwyczają się do obecności towarzysza. Korzystna jest też sytuacja, w której zwierzęta mają tyle przestrzeni, że nie będą wchodzić sobie stale w drogę